Film Okuma Atölyesi Afiş Tasarımlarım

İlk yaptığım afiş tasarımları olması hasebiyle hem kendimi geliştirme fırsatı hem de kendi tasarım anlayışımı geliştirdiğim özgür dönemdi diyebilirim. Çok fazla kısıtlama, istek ve beklenti olmadığı için kafama göre yapıp, film içeriklerini imgeler halinde afişlere yedirmeye çalıştığım ve izleyenleri filme okumasına hazırlamaya çalıştığım kendi çapımdaki sanatsal denemelerdi. İlk olarak Film Atölyesi açılışı için başladığım afiş çalışmaları daha sonra film okumaları için duyuru afişlerine dönüşerek devam etti.

Film Okuma Atölyesi olarak Abdullah Harmancı hocamızı konu ederek Küçük Prens Film + Kitap okuması ile afiş yapmaya başlamış oldum. Bir çok şeyi ilk defa denediğim ve yapmaya çalıştığım ilk afişi çok uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarttığımı hatırlıyorum. Daha önceden yapılmış hazır Küçük Prens görselinde değişiklikler yaparak hazırladığım afiş, eksikleri olmasın rağmen uyumlu ve dengeli bir tasarıma sahipti.

 
Yine davet ettiğimiz Ümit Savaş hocamızın Otizm üzerine film ve kitap okuması tasarımı yaparak biraz daha zenginleştirdim. Neşe ve mutluluk çağrışımı olmasına özel gösterdiğim için gölge imgelem yerine nesnelerin kendisini koyarak yazılar vs okumadan afişin otizmle ilgili olduğunu uzaktan bile belli olmasını amaçladım.

Daha sonra film okuma atölyesin üyeleri olarak yapacağımız okumaları duyurmak için de tasarımlar yapmaya başladım. Film içinde bulunan içerikleri siyah gölge imgesi ile yerleştirdiğim afiş tasarımlarında arka fon renk seçimi de filmin atmosferi ve hikayesinin uyandırdığı tonlarda oluyordu.

 
Film içinde can alıcı bir sahneyi veya önemli bir imgeyi yerleştirerek film analizi için ip ucu bıraktığım afişler kolay üretebilmem için genel olarak aynı şablonlar ekseninde tasarlıyordum. Okuma yapacak arkadaşın özel bir isteği doğrultusunda ekleme ve çıkartma yaparak olabildiğince sadece ve tematik tasarımlara oluşturmaya çalışıyordum. 20 den fazla afiş ürettiğim bu süreçte bir çok şeyi şey öğrendiğim, serbest ve rahat çalışma fırsatı bulduğum bir tür okul görevi gördü.

Yorum yap

Ahmet Hakan Kablama

Yapım Aşamasında!

Site şuan yapım aşamasında olduğu için boş görünmektedir. İlerleyen günlerde Tasarım, Blog ve Proje kategorilerinde içerik görebilirsiniz.